Putovanje u sunčanu Tursku je za mnoge sinonim za bezbrižan odmor, ali ako imate alergiju na sunce, priprema mora biti detaljnija i pažljivija. Alergija na sunce, poznata i kao fotodermatoza, može upropastiti i najlepše planove ako se ne preduzmu odgovarajuće mere.
U ovom vodiču naći ćete praktične savete kako da bezbedno uživate u turskom suncu, moru i kulturi, bez neprijatnih posledica po kožu i zdravlje.
Prvi korak u bezbednom letovanju je razumevanje problema. Alergija na sunce obično se manifestuje kao osip, crvenilo, svrab, mehurići ili perutanje kože nakon izlaganja UV zracima. Najčešći oblik je polimorfna svetlosna erupcija (PLE), koja se javlja kod osoba sa osetljivom kožom i najčešće pogađa dekolte, ramena i ruke.
Važno je razlikovati alergijsku reakciju od običnog opekotina od sunca. Alergija se može javiti i nakon vrlo kratkog izlaganja suncu, pa čak i kroz staklo ili oblačno vreme, dok se opekotine razvijaju uglavnom nakon dugotrajnog boravka bez zaštite.
Ako niste sigurni da li imate alergiju ili samo veoma osetljivu kožu, konsultujte se sa dermatologom pre putovanja.
Dobra priprema počinje danima pre polaska. Osobe sa alergijom na sunce treba da pripreme kožu i organizam za povećano UV zračenje. Ovo uključuje korišćenje beta-karotena, koji može pomoći u zaštiti kože, naravno, u dogovoru sa lekarom, kao i postepeno izlaganje suncu u nedeljama pre putovanja, kako bi se koža adaptirala.
Važno je i da održavate hidrataciju organizma i unosite antioksidanse kroz ishranu bogatu voćem i povrćem. Takođe, važno je unapred obezbediti odgovarajuću zaštitu. Neka to budu dermatološki proverene kreme sa visokim SPF faktorom, odeća sa UV zaštitom i dodaci poput šešira sa širokim obodom.
Obavezno ponesite svoju terapiju, kao i antialergijske lekove koje već koristite. Apoteke u Turskoj su dobro snabdevene, ali ne oslanjajte se na to da će sve preparate biti lako pronaći.
Pakovanje prilikom putovanja sa alergijom na sunce mora biti funkcionalno i prilagođeno zaštiti od UV zračenja. Osim standardne opreme za letovanje, razmotrite sledeće:
● Kreme za sunčanje sa SPF 50+, koje štite i od UVA i UVB zračenja, po mogućstvu mineralne formule bez parfema i parabena.
● Zaštitnu odeću sa oznakom UPF 40+ ili više – lagane košulje dugih rukava, duge lanene pantalone, majice sa UV zaštitom.
● Naočare sa UV filterom koje štite osetljivu kožu oko očiju.
● Antihistaminike i kortikosteroidne kreme (ako ih već koristite).
● Marame i šešire koji pokrivaju vrat i lice.
● Hladeće gelove i sprejeve za trenutnu pomoć pri osipu ili crvenilu.
● Aloja vera gel – prirodan i blag saveznik u smirivanju iritirane kože.
Dobro je da se spakuje lična apoteka i da se uradi prevod naziva vaših lekova na engleski ili turski, jer može biti od pomoći u hitnim slučajevima.
Ako imate osetljivost na sunce, pažljivo birajte lokaciju i tip smeštaja. U Antaliji postoji mnogo hotela sa zatvorenim bazenima, natkrivenim terasama i klimatizovanim prostorima u kojima možete boraviti i tokom najjačeg sunca.
Birajte hotele koji nude suncobrane i ležaljke u hladu, a idealno bi bilo da imate sobu sa balkonom na severnoj strani zgrade, gde direktno sunce dolazi ređe. Takođe, proverite da li vaš hotel ima spa centar ili zatvoreni bazen – biće dragocen u danima kada sunce prži.
Antalija, Bodrum, Kušadasi i Marmaris nude različite opcije – ako volite prirodu, potražite privatne vile sa natkrivenim dvorištima ili bungalove u šumi. U suprotnom, veći hoteli u centru grada mogu biti pogodniji zbog lakšeg pristupa zdravstvenoj pomoći.
Letovanje ne mora značiti isključivo ležanje na plaži pod suncem. Turska nudi obilje sadržaja koji ne podrazumevaju direktno UV zračenje. Uvek možete bezbedno uživati u ranim jutarnjim i večernjim šetnjama po starim gradskim jezgima, poput Kaleicija u Antaliji. Lepo je da posetite arheološke lokalitete rano ujutro, kada je sunce slabo. Dobar predlog za sjajan dan je i odlazak u hamam, tj. tursko kupatilo, za autentičan wellness doživljaj bez UV izlaganja.
Obilasci muzeja, zatvorenih bazara i lokalnih pijaca, kao i izleti brodom sa natkrivenim delovima za sedenje i zaštitu od sunca, samo su neki od načina da se zabavite u ovoj zemlji bez brige o alergijama. Iako je sunce snažno tokom dana, jutra i večeri su prijatni i omogućavaju sigurno uživanje u prirodi i kulturi. Planirajte dnevne aktivnosti tako da izbegavate boravak napolju od 11 do 17 časova, kada je UV indeks najviši.
Zaštita kože ne dolazi samo spolja – važno je i šta unosite u organizam. Ishrana bogata vitaminima C i E, selenom, omega-3 masnim kiselinama i polifenolima može povećati prirodnu otpornost kože na UV zračenje.
U turskoj kuhinji možete lako naći prirodne saveznike, paradajz, šargarepa, lubenica, masline, orasi, citrusi i maslinovo ulje obiluju antioksidansima. Takođe, pijte dovoljno vode jer dehidrirana koža brže reaguje na sunce.
Izbegavajte alkohol u prekomernim količinama i jako začinjenu hranu usred dana jer mogu doprineti širenju krvnih sudova i pogoršanju simptoma alergije.
Veći turistički centri u Turskoj imaju dostupnu zdravstvenu pomoć, često i sa osobljem koje govori engleski. Ipak, poželjno je da unapred zabeležite adrese i telefone najbližih klinika i apoteka. Većina hotela ima lekara na poziv ili može da vas uputi ka najbližoj ustanovi.
Ukoliko koristite specifične lekove, ponesite recept preveden na engleski, kao i opis stanja na kartici koju možete nositi uz pasoš. Time olakšavate potencijalnu komunikaciju u hitnim situacijama. Alergije na sunce nisu nepoznate medicinskim radnicima u Turskoj, tako da nećete naići na nerazumevanje ako se problem pojavi.
Alergija na sunce ne mora značiti kraj letnjim putovanjima. Naprotiv, sa dobrom pripremom, pažljivim planiranjem i svesti o sopstvenim granicama, moguće je uživati u svemu što Turska nudi.
Ne upadajte u zamku samonametnutih ograničenja i ne odustajte od aktivnosti koje vas ispunjavaju. Prava mera, zaštita i ritam prilagođen vašem telu mogu stvoriti kvalitetno iskustvo koje će vas osnažiti, a ne iscrpeti.
Izlaganje prirodnoj svetlosti u kontrolisanim uslovima čak može doprineti boljoj toleranciji kože u budućnosti, ali sve treba činiti postepeno, bez forsiranja.
Letovanje u Turskoj sa alergijom na sunce zahteva više promišljenosti, ali donosi i dublji odnos prema sopstvenom telu, ritmu i potrebama. Ako mu pristupite sa razumevanjem i spremnošću, nagrada je višestruka, od očuvane kože, preko unutrašnjeg mira, do osećaja da ništa nije izgubljeno, već osmišljeno na način koji vam zaista prija.